صفحه اصلی > سیاسی سرویس :سیاسی ، تاریخ: ۳۰/مهر/۱۳۹۲ ۱۵:۱۲، شناسه خبر: ۶۰۹۱۶ - پرینت

برگزاری ۵ رزمایش پدافندی, تشریح حمله زیستی به کشور,شکست آمریکا در انهدام تاسیسات هسته‌ای

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: در هفته پدافند غیرعامل ۵ رزمایش تخصصی آمادگی مولدهای برق اضطراری، ‌آمادگی سایبری برای زیرساخت‌ها، پدافند زیستی، بنادر و سواحل و تهدیدات نوین در ایستگاه مترو اجرا می‌شود. سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور صبح امروز در نشست خبری که به منظور سالروز پدافند غیرعامل برگزار شد، اظهار داشت: هشتم آبان دهمین سالگرد تاسیس سازمان پدافند غیرعامل است.

وی افزود: در این راستا از چهارم تا دهم آبان ماه به عنوان هفته دفاع پدافند غیرعامل برنامه‌هایی را با هدف فرهنگ‌سازی مفاهیم اساسی پدافند غیرعامل، توسعه ادبیات علمی حوزه‌های اصلی پدافند، ایجاد تحرک و ارتقاء‌انگیزه در بدنه پدافند و طرح ضرورت توجه به تغییرات در ماهیت تهدیدات برگزار می‌کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: تهدیدات می‌تواند طبیعی و یا غیرطبیعی به صورت حمله دشمنان باشد همچنین همانطور که تهدیدات انسان‌ساز، تهدیداتی پویا و دینامیک است پدافند غیرعامل هم تعریف پویا و دینامیک پیدا می‌کند.

جلالی تاکید کرد: تهدیدات در دنیا کاملا در حال تغییر است و اگر ما به آن نپردازیم صد سال عقب می‌مانیم لذا باید در حوزه پدافند غیرعامل فرهنگ‌سازی کنیم و مفاهیم آن را درجامعه رواج دهیم.

وی خاطرنشان کرد: معرفی دستاوردهای ملی، نمایش تاثیر اقدامات پدافند غیرعامل بر مردم، معرفی بخش‌های جدید تخصصی پدافند و مفهوم‌سازی مفاهیم جدید پدافند از جمله اهداف برگزاری برنامه‌های هفته پدافند غیرعامل است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به برنامه‌های این هفته اظهار داشت: بمایش ملی و سالانه در روز هشت آبان و در سالن صدا و سیما، همایش‌های تخصصی پدافند اقتصادی، زیستی و پدافند سایبری، کارگاه‌های آموزشی تخصصی، افتتاح و بهره‌برداری از طرح‌های پدافند، رزمایش‌های تخصصی و غیره برگزار می‌شود.

جلالی افزود: همایش ملی و سالانه با شعار درونی سازی مؤلفه‌های اقتدار ملی و با هدف دریافت تدابیر مسئولین، ارائه سیاست‌های جدید پدافند غیرعامل، تشکیل کارگروه‌های تخصصی و تقدیر از عناصر فعال پدافند غیرعامل اجرا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین رزمایش‌های آمادگی مولدهای برق اضطراری،‌آمادگی سایبری برای زیرساخت‌ها، پدافند زیستی، بنادر و سواحل و تهدیدات نوین در ایستگاه مترو در هفته پدافند غیرعامل اجرا می‌شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تاکید کرد: سال گذشته نیز در خصوص رزمایش آمادگی مولدهای برق اضطراری به صورت ناگهانی برق سایت نطنز، مخابرات و سایت جماران را قطع کردیم تا مشاهده کنیم آمادگی آنها در چه سطحی است.

همچنین رزمایش پدافند زیستی با ورود حجاج آغاز شد تا بیماری‌هایی مثل سارس جدید را بررسی کنند.

جلالی با بیان اینکه سه سال است قرارگاه‌های سایبری، پرتوی و زیستی تشکیل شده است، گفت: قرارگاه اقتصادی نیز در حال تشکیل است.

وی ادامه داد: برنامه جامع پدافند 5 ساله در سه قرارگاه سایبری، پرتوی و زیستی تهیه شده است این در حالی است که هفته گذشته قرارگاه سایبری در روسیه تشکیل شد و آمریکا یک سال و نیم است که آن را ایجاد کرده است. ما نیز حدود یک سال ونیم است قرارگاه سایبری را ایجاد کرده‌ایم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اقدامات قرارگاه سایبری گفت: با فعالیت‌هایی که در حوزه سایبری در بخش هسته‌ای انجام داده‌ایم دشمن به این نتیجه رسیده که ما می‌توانیم تهدیدات آنها را مدیریت کنیم. این در حالی است که اوباما فکر می‌کرد طی عملیاتی با رمز المپیک می‌تواند تمام تاسیسات هسته‌ای ما را منهدم کند که موفق نشد.

جلالی با اشاره به راه‌اندازی مرکز عمل کلی پدافند غیرعامل تصریح کرد: این مرکز در وزارت دفاع مستقر است. همچنین ما یک آزمایشگاه ارزیابی محصولات سایبری راه‌اندازی کرده‌ایم و هر محصول خارجی که به کشور می‌آید باید در این آزمایشگاه ارزیابی شود.

وی همچنین با اشاره به ایجاد تیم‌های امداد رسانی سایبری در حوزه‌های مختلف اظهار داشت: تولید اسناد راهبردی هادی پدافند سایبری کشور از دیگر اقدامات این سازمان است که این یک سند ویژه و بومی است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: ما به دنبال این هستیم که تهدید را در نقطه تهدید جواب بدهیم و در همین راستا مراکز جدید پدافند غیرعامل تشکیل شده است.

جلالی ادامه داد: سازمان پدافند غیرعامل در جهت طراحی و تولید سامانه‌های بومی جامع بانکداری الکترونیک، ضدبدافزار و اسکادای بومی اقدامات بسیار خوبی داشته است.

وی تصریح کرد:‌طراحی نظام دفاع حقوقی سایبری در فضای بین‌المللی، تهیه دکترین پدافند سایبری و تهیه برآورد راهبردی تهدیدات سایبری از جمله پروژه‌های در دست اقدام است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: بیش از 40 درصد تحریم‌های اقتصادی علیه ما غیرقانونی است و ما می‌توانیم با قوانین بین‌المللی به آن پاسخ دهیم و آن را برطرف کنیم.

جلالی با اشاره به اقدامات قرارگاه پدافند زیستی و تهدیدات این حوزه نیز اظهار داشت: به عنوان مثال ما دو سال پیش مورد یک حمله کاملا زیستی قرار گرفتیم و همه مرغ‌های تخمی‌مان در استان‌های کرج، مرکزی و ... تلف شدند و ما هنوز نتوانستیم مشکل تخم‌مرغ را حل کنیم.

وی تاکید کرد: ما استراتژی پدافند زیستی را طراحی و پیاده سازی کرده‌ایم و در همه استان‌ها قرارگاه پدافند زیستی به ریاست استاندار تشکیل شده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور همچنین با اشاره به ایجاد آزمایشگاه مرجع تشخیص تهدیدات زیستی گفت: در حوزه پدافند زیستی تیم‌های واکنش سریع و آزمایشگاه‌های سیار نیز ایجاد کرده‌ایم.

جلالی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه قرارگاه پرتوی دو سال است که تشکیل شده و فریدون عباسی فرمانده این قرارگاه است، گفت: پردازش سناریوهای احتمالی تهدید در حوزه هسته‌ای و رصد و پایش این تهدیدات از جمله وظایف این قرارگاه است.

وی افزود: به عنوان مثال در زلزله بوشهر تیمی از این قرارگاه به نیروگاه بوشهر اعزام شد تا تهدیدات موجود را بررسی کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه 12 استان هسته‌ای داریم، گفت: سه استان اصفهان، اراک و بوشهر دارای اولویت اول هستند و البته ما در همه این 12 استان قرارگاه پرتوی ایجاد کردیم و طرح‌های مقابله با تهدیدات نشت صنعتی، تروریستی و خصمانه از سوی دشمن را به دست آورده‌ایم. همچنین اورژانس رفع آلودگی هسته‌ای را در اصفهان، اراک و بوشهر راه‌اندازی کرده‌ایم.

جلالی با بیان اینکه سازمان پدافندغیرعامل 90 آئین‌نامه مهندسی تدوین کرده است، گفت: چندی قبل که به روسیه رفته بودم مشاهده کردم که آنها نیز پژوهشکده‌ای دارند مخصوص تولید آئین‌نامه‌های مهندسی.

وی با بیان اینکه دو دولت قبلی در حوزه آموزشی همکاری خوبی با پدافند غیرعامل داشتند، اظهار داشت: با توجه به جابجایی دولت‌ها ما نگرانی‌هایی در همکاری‌ها داشتیم لذا در 6 ماه اول امسال برای هر حوزه‌ای یک سند راهبردی پنجساله تدوین کردیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اهمیت رزمایش پدافند غیرعامل در کشورهای مختلف افزود: بنده جلسه‌ای با آقای جلیلی دبیر سابق شورای عالی امنیت داشتم که وی اعلام کرد ملاقاتی با یکی از مسئولان کشورهای نروژ داشته در این دیدار ناگهان آژیری کشیده شد و اعلام کردند امروز روز مانور دفاع غیرنظامی است و همه موظفند محل کار خود را ترک و به پناهگاه بروند لذا ما نیز محل ملاقات رسمی را ترک کردیم و به پناهگاه رفتیم البته آنها بابت این موضوع از ما عذرخواهی کردند. این اهمیت پدافند غیرعامل را در کشوری که 400 سال است که جنگ نداشته، نشان می‌دهد.

جلالی تاکید کرد: در 10 سال گذشته با دیدگاه علمی پدافند غیرعامل را زنده کردیم و اکنون در 13 رشته دانشگاهی این موضوع تدریس می‌شود ما در بسیاری از حوزه‌ها جایگاه پنجم و ششم را در دنیا داریم و در حوزه پدافند غیرعامل می‌تانیم رفرنس منطقه‌ای و جهانی باشیم.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر توجیه چهره به چهره مسئولین و وزرا نسبت به پدافند غیرعامل گفت: ما با وزرای دولت قبلی تا 10 مرتبه هم جلسه داشتیم. طبق قانون یکی از معاونین وزرا باید مسئول پدافند غیرعامل در وزارتخانه باشد و در دولت جدید نیز با توجه به اینکه در حال استقرار است با برخی وزرا صحبت کردیم از طرفی خود رئیس‌جمهور زمانی که دبیر دفاعی مجمع تشخیص بود سیاست‌های پدافندی را تدوین می‌کرد و ما نیز به دنبال برگزاری جلسه‌ای با وی هستیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا اخیرا حمله سایبری صورت گرفته است، گفت: با توجه به اقدامات پدافند غیرعامل در حوزه سایبری شاهد قطع حملات سایبری دشمنان هستیم و اخیرا حادثه عمده‌ای نداشته‌ایم.

جلالی در پایان سخنان خود با بیان اینکه ما هکر تربیت نمی‌کنیم، اظهار داشت: ماهیت سازمان ما پدافندی است نه آفندی ولی از ظرفیت هکرها برای رزمایش‌هایمان بهره‌ می‌بریم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

  • آخرین اخبار
  • پر بازدیدترین اخبار

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به سایت فراپرس می باشد

پیام به مناسبت حضور پرشکوه مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری *** در جلسه هیات وزیران، عیدی کارمندان دولت تعیین شد *** دیدار فرماندهان نیروی هوایی ارتش با فرمانده کل قوا *** ورزشگاه آزادی، یکی از ترسناک ترین ورزشگاه های جهان *** در سامانه ثبت نام کنید تا یارانه بگیرید