صفحه اصلی > سیاسی سرویس :سیاسی ، تاریخ: ۳۰/مهر/۱۳۹۲ ۱۵:۰۴، شناسه خبر: ۶۰۹۱۳ - پرینت

کارداران غیرمقیم ایران و انگلستان ظرف ۸ روز آینده معرفی می‌شوند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: کارداران غیرمقیم ایران و انگلستان ظرف 8 روز آینده از سوی دو کشور معرفی خواهند شد.

 مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز (سه‌شنبه) در ادامه نشست هفتگی با خبرنگاران در خصوص تصمیم اتحادیه اروپا برای دایر کردن دفتری در تهران، جمهوری اسلامی ایران را کشوری مهم در منطقه خواند و افزود: دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل بحران‌های منطقه‌ای و بین‌المللی یکی از موضوعاتی است که همواره طرف‌های مقابل به آن توجه داشته‌اند.

وی با بیان اینکه از گذشته موضوع ایجاد دفتر از سوی اتحادیه اروپا در برخی مذاکرات و مباحث مطرح بوده است، گفت: در صورتی که این موضوع رسما منتقل شود ما نیز بررسی می‌کنیم و جمع‌بندی خود را اعلام خواهیم کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال خبرنگاری که ارزیابی دستگاه سیاست خارجی در خصوص مواضع و فضای ایجاد شده پس از مذاکرات ژنو را جویا شد، گفت: این مذاکرات حاوی یک نقطه نظر مشترک بود مبنی بر اینکه اکنون مسیری برای انجام گفت‌وگوها در حال شکل‌گیری است و این مسیر می‌تواند مسیر مشترک باشد که بر آن اساس، مدیریت اختلافات، گفت‌وگو پیرامون اختلافات و یافتن راه‌حل برای آن،  شاید اولین باری باشد که بستری برای آن فراهم شده است.

وی با بیان اینکه ما سعی می‌کنیم با موضوع واقع‌بیانیه برخورد کنیم، اظهار داشت: امیدواریم مذاکرات مبتنی بر اراده سیاسی و با جدیت تداوم یابد و نگرانی‌های دو طرف مرتفع و حقوق مسلم جمهوری اسلامی ایران در داشتن فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای حفظ شود و در نهایت به سمت لغو تحریم‌ها حرکت کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه با ذکر این نکته که مسیر فعلی مذاکرات تفاوت محتوایی مشخصی دارد، اظهار داشت: این تفاوت محتوایی بر این اساس است که صحنه برای کار کاملا تعریف شود و هدف مشترک بایستی مشخص و بر اساس آن هدف مشترک دو طرف گام‌های اول و آخر را تعیین کرده و در این مسیر روشن و مبتنی بر برنامه روشن و تنظیم شده، گام بردارند.

افخم ابراز امیدواری کرد که این مسیر بدون تبلیغات منفی و به دور از حاشیه‌سازی‌ها و با هوشیاری طرفین طی شود.

وی با بیان اینکه بدخواهانی هستند که خواهان رسیدن به این توافقات نیستند، گفت: بعد از پایان مذاکرات تبلیغات مختلفی از سوی رژیم صهیونیستی صورت گرفت و شاهد تحرکات سیاسی این رژیم بودیم. امیدواریم مسیر مذاکرات به دور از فشارهای سیاسی و تحرکات منفی در فضایی سالم ادامه یابد و این امر نیازمند اراده جدی طرف مقابل و دور نگه داشتن مسیر مذاکرات از هرگونه خدشه‌ای است که می‌تواند این مسیر را تحت‌الشعاع قرار دهد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره تعیین کاردار غیرمقیم بین ایران و انگلستان خاطر نشان کرد: پیرو مذاکرات وزرای خارجه دو کشور در نیویورک و پس از آن تماس‌ها بین دو کشور تفاهم شد که کاردار غیرمقیم برای احیا و از سرگیری روابط تعیین شود. قرار شد که کارداران غیرمقیم ظرف 8 روز آینده از سوی دو کشور معرفی شوند.

افخم با بیان اینکه کارداران غیرمقیم به صورت ثابت در پایتخت‌ها مستقر نمی‌شوند و در تردد هستند، خاطر نشان کرد: با تعیین کاردار غیرمقیم سفارتخانه‌های دو کشور بازگشایی می‌شود و فعالیت حافظان منافع پایان می‌یابد. تهران و لندن از این طریق مراودات سیاسی خود را از سر می‌گیرند و کارداران غیرمقیم در تردد خواهند بود.

سخنگوی وزارت خارجه تعیین کاردار غیرمقیم از سوی دو کشور و استقرار آنها در تهران و لندن را اولین گام برای بازگشایی سفارتخانه‌ها برشمرد که به تدریج و در اقداماتی گام به گام روند عادی‌سازی مناسبات شکل بگیرد.

خبرنگاری به اظهارات جان کری مبنی بر اینکه حمایت‌های ایران باعث شده که دولت کنونی سوریه بر سر کار باقی بماند اشاره کرد و نظر سخنگوی دستگاه دیپلماسی را جویا شد که وی این اظهارات را غیرواقع‌بینانه خواند و افزود: بحث سوریه و بحران این کشور را باید کاملا واقع‌بینانه ارزیابی کرد. حمایت داخلی و جریان‌های مخالف سوریه، مداخله خارجی و مجموعه‌ای از این عوامل بحران سوریه را شکل داده‌اند.

افخم با بیان اینکه این مداخله خارجی به حمایت از گروه‌های معارض و شکل‌گیری گروه‌های مختلف افراطی در سوریه بحران را پیچیده‌تر کرد، گفت: امیدواریم موضوع با واقع‌بینی کامل انجام و اگر مشکلاتی بر سر راه مذاکرات است فرافکنی نشود و به سمت حل بحران پیش برویم.

وی با ذکر این نکته که ایران نقش سازنده‌ای دارد، یادآور شد: حضور ایران در هر مذاکراتی مبتنی بر این است که هیچ پیش شرطی تعیین نشود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در حل موضوع سوریه از طریق راه‌حل سوری- سوری با تأکید بر حفظ نقش و سهم مردم در تعیین سرنوشتشان تأکید کرد.

اظهارات توهین‌آمیز وندی شرمن نماینده آمریکا در مذاکرات ایران و 1+5 درباره ملت ایران و بحث تحریم‌ها، سؤال دیگری بود که در این نشست مطرح شد و افخم در این باره گفت: طرفین باید با هوشمندی و هوشیاری سلامت فضای مذاکرات را حفظ و از مباحث غیر مرتبط که به این روند کمک نمی‌کند پرهیز کنند.

وی گفت: اگر اظهارات سیاسی و اظهارنظرهای سیاسی خانم شرمن مشابه مباحثی باشد که از ایشان نقل شده باید به سایر اظهارنظرهای ایشان ابراز تردید کرد.

یکی از خبرنگاران درباره اخبار مطرح شده مبنی بر آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده ایران سؤال کرد که سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفت: در پایان مذاکرات ژنو برخی اخبار در رسانه‌های غربی و به طور مشخص در رسانه‌های آمریکایی منتشر شد که کاملا گمانه‌زنی رسانه‌ای است و این موضوع از هیچ کانال سیاسی و رسمی منتقل نشده است.

وی ادامه داد: در صورتی که از طریق کانال‌های سیاسی منتقل و رسما اعلام شود ما آن را بررسی و نسبت به آن اعلام نظر می‌کنیم.

یکی از خبرنگاران به برخی تحلیل‌ها مبنی بر اینکه ایران به خاطر تحریم‌ها پای میز مذاکره حاضر شده اشاره کرد و نظر افخم را پرسید که وی در این باره گفت: این تحلیل‌ها و اظهارات کاملا غیرواقع‌بینانه و مبتنی بر ذهنیت‌های قبلی است و نشانه روشن آن که امیدواریم جهانیان به درستی پیام آن را دریافته باشند، انتخابات اخیر و مشارکت‌ بالای مردم و شکل‌گیری حماسه سیاسی بود که پاسخی بود بر اینکه تحریم‌ها کارآیی ندارد و ملت فهیم ایران هوشمندانه نسبت به تداوم حمایت از نظام جمهوری اسلامی و سیاست‌های آن پایبند هستند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه این پیام مهم انتخابات بود، اظهار داشت: امیدواریم این تحلیل غیر واقعی که کارآیی آن حتی از سوی تحلیلگران غربی نیز مورد تردید قرار گرفته کنار گذاشته شود و سیاست فشار و مذاکره ادامه نیابد و تحریم‌ها را به طور مستمر دنبال نکنند.

وی با بیان اینکه هیچگونه تغییری در مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در داشتن فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و دفاع از حقوق ملت صورت نگرفته، تصریح کرد: تحریم‌ها به تغییر سیاست در ایران منجر نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی شعار «مرگ بر آمریکا» را برخاسته از احساسات عمیق ملت ایران نسبت به دشمنی‌های دولت‌های مختلف آمریکا عنوان کرد و با بیان اینکه دیوار بی‌اعتمادی بین دو کشور بلند و قطور است، گفت: تغییر لحن گامی نیست که بتوان گفت با این گام ذهنیت و احساسات و تاریخ مناسبات می‌تواند تغییر یابد.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد تغییری در این شعار رخ دهد نیازمند برداشتن گام‌های اساسی از سوی دولت آمریکا و داشتن سیاست جدید و جدی نسبت به جمهوری اسلامی است. خیلی از مقامات و مسئولان کشور در این خصوص به صورت صریح و روشن نظرات خود را اعلام و محافل مردمی نیز نظرات و دیدگاه‌های خود را بیان کردند.

افخم خاطر نشان کرد: تغییر شعار مردم بحثی نیست که از سوی دولت به محافل مردمی و جریان‌های مردمی دیکته شود.

خبرنگار الجزیره نظر افخم را درباره تشکیل دولت انتقالی در سوریه پرسید که وی در این باره گفت: دولت کنونی سوریه با انتخاب مردم بر سر کار آمده و درباره تداوم و جابجایی آن مردم تصمیم می‌گیرند.

به گفته وی، در هر راهکار برای بحث سوریه بایستی فاکتور مردم، نقش مردم و حق مردم سوریه در تعیین سرنوشت خودشان در نظر گرفته شود و هر راهکاری که سوری- سوری باشد می‌تواند به نتیجه برسد.

افخم با بیان اینکه راهکارهای مبتنی بر مداخله خارجی و تعیین نقشه راه‌های از پیش تعیین شده بدون در نظر گرفتن نقش مردم سوریه در عمل نشان داده که به نتیجه نمی‌رسد، گفت: امیدواریم در تعیین راهکارها برای حل بحران سوریه کاملا واقع‌بینانه و با تکیه بر نقش مردم و تعیین وزنه‌ها و عناصر سوری - سوری در داخل سوریه تصمیم‌گیری شود.

سفر نمایندگان بریتانیا به تل‌آویو بعد از مذاکرات ژنو و ارائه گزارش این نشست به مقامات صهیونیستی سؤال دیگری بود که در این نشست مطرح شد که افخم در این باره گفت : این کاری که انجام شد در تداوم اقدامات و روش‌هایی بود که در مذاکرات قبلی نیز انجام می‌شد و ما نسبت به حفظ مذاکرات از آسیب‌ها، دخالت‌ها و خدشه‌های بدخواهان تأکید کرده و امیدواریم مذاکره‌کنندگان با هوشمندی در این زمینه عمل کنند و دخالت‌ها تأثیری بر روند مذاکرات نگذارد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

  • آخرین اخبار
  • پر بازدیدترین اخبار

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به سایت فراپرس می باشد

پیام به مناسبت حضور پرشکوه مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری *** در جلسه هیات وزیران، عیدی کارمندان دولت تعیین شد *** دیدار فرماندهان نیروی هوایی ارتش با فرمانده کل قوا *** ورزشگاه آزادی، یکی از ترسناک ترین ورزشگاه های جهان *** در سامانه ثبت نام کنید تا یارانه بگیرید