صفحه اصلی > سیاسی سرویس :سیاسی ، تاریخ: ۲۸/مهر/۱۳۹۲ ۱۰:۵۳، شناسه خبر: ۶۰۷۸۳ - پرینت

مجلس لازم بداند برای حجم و تنوع فعالیت هسته‌ای، مقررات لازم را مصوب می‌کند

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحولات سیاسی در دوران اصلاحات و هشت سال گذشته گفت: متاسفانه به نظر می‌رسد دریافت روشنی از گذشته حاصل نشده است.

 

 علی لاریجانی در اظهارات امروز صبح خود در آغاز جلسه علنی مجلس شورای اسلامی گفت: در دوره اصلاحات عده‌ای تلاش کردند با ارائه ناقص و ظاهری مدرنیته میدان تاخت و تاز علیه اسلام و انقلاب باز کنند. در هشت سال گذشته هم که متاسفانه به ریش اصولگرایان گره خورده است با طرح مسائلی چون مکتب ایرانی اسلامی تلاش‌های ناشیانه برای رواج اندیشه‌های ناسیونالیستی موجب کشمکش‌های فراوان شده است. متاسفانه امروز هم حرف‌هایی شنیده می‌شود که به نظر می‌رسد دریافت روشنی از گذشته حاصل نشده است.

علی لاریجانی با تاکید بر اینکه کشور درگیر مشکلات حاد اقتصادی است، گفت: اگر همه اراده ها معطوف شود ممکن است امکان برطرف کردن این مشکلات فراهم شود. امروز زمان نظریه‌پردازی‌های بی‌پایه نیست، کشور نیاز به انقلاب در رنگها در مورد حجاب ندارد. ما در اکثر روستاها شاهد استفاده از رنگ‌های متنوع هستیم این مسائل جنبه عرفی دارد در حالی که اصل در پوشیدگی و عفاف است که به جای انقلاب در رنگها باید انقلاب در معیشت مورد توجه قرار گیرد.

 

کشور نیاز به انقلاب در رنگها در مورد حجاب ندارد

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز نیازمند انقلاب در اراده‌ها و انگیزه‌ها برای صیانت از دین و میراث شهدا هستیم اگر عده‌ای شل‌دین در جامعه هستند باید بدانند که شل دین بودن هنر نیست به خصوص آن کسانی که از بیوت صالحین هستند باید بدانند که تربیت انسان های مومن مورد نظر است.

 

شُل‌دین بودن هنر نیست

وی در ادامه با اشاره به مطالبی که طی روزهای اخیر در مورد نامه‌ای به امام(ره) در خصوص ارتباط با آمریکا نقل شده است، گفت: طرح این مسائل در آستانه مذاکرات هسته‌یی چه خاصیتی دارد در این شرایط طرح این مسائل موجب کشمکش‌های درونی و سایش نیروهاست و ضرر دارد و این معنای غلط را متبادر می‌کند که نوعی ذوق‌زدگی برای ارتباط با آمریکا و غرب وجود دارد، آیا این مسئله مایه گرانفروشی طرف دیگر و بی‌عزتی در جهان برای ما نیست؟

لاریجانی در ادامه تصریح کرد: من چنین اقداماتی را عقلا به ضرر منافع کشور می‌دانم در شرایط حساس کنونی باید همه جوانب در طرح مسائل دیده شود تا هزینه‌های داخلی و خارجی را افزایش ندهد باید تلاش کنیم و همه اراده‌ها را برای بالا بردن توان اقتصادی کشور معطوف کنیم.

وی اظهار کرد: مقایسه مطالب سیاسی و اقتصادی رسانه‌ها در روزهای اخیر نشان‌دهنده همین موضوع است که باید مورد تجدید نظر قرار بگیرد.

لاریجانی در بخش دیگری از اظهارات خود به نقل از روایتی از امام هادی(ع) گفت: امام فرموده‌اند که از اصول مهم اعتماد کردن و نکردن این است که در چه حالی و در چه جایی اعتماد کنیم و کجا اعتماد نکنیم، این بحث بسیار مهمی است که با زندگی فردی و اجتماعی همه ارتباط دارد. امام هادی معیار را در این زمینه به دست داده و فرموده‌اند که اگر دیدید درجامعه‌ای عدالت به معنی اعم آن بیش از ستم است در جامعه نسبت به اقدامات حسن نیت داشته باشید مگر خلاف آن ظاهر شود اما اگر دیدید در جامعه ستم بیش از عدالت است در آن جامعه سوءظن داشته باشید مگر خلاف آن ثابت شود.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در معیار امام(ع) اعتماد داشتن مربوط به قلمرو بحث است. دیده می‌شود که در مراودات سیاسی اغلب دوستان انقلاب با سوءظن در مورد رفتارها و اظهارات برخورد می‌کنند به خصوص در بین اصولگرایان این موضوع دیده می شود که با معیار امام(ع) سازگار نیست، در قلمرو دوستان انقلاب ستم وجود ندارد و این لازم است که حسن نیت جایگزین سوءظن شود.

 

در مراودات سیاسی اغلب دوستان انقلاب با سوءظن در مورد رفتارها و اظهارات برخورد می‌کنند که درست نیست

وی در ادامه با اشاره به تحولات دیپلماتیک اخیر در زمینه پرونده هسته‌یی کشور گفت: در عرصه دیپلماسی و به خصوص در مورد پرونده هسته‌یی کشور گفته‌هایی مطرح می‌شود که باید اعتمادسازی در مذاکرات انجام شود. دقت لازم باید در این موضوع صورت گرفته شود. جهان امروز دچار بی‌عدالتی است و نمونه آن رفتارهای دوگانه قدرت های بزرگ و مظالم آمریکا نسبت به ایران و سایر کشورهای مسلمان در راه‌اندازی جنگ‌ها و تحمیل دیکتاتوری‌ها است.

 

فعل سیاسی اعتماد به قدرت‌های بزرگ غیرعقلانی است

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در این قلمرو غیرعادلانه باید با سوءظن به موضوعات نگریسته شود. فعل سیاسی اعتماد به این قدرت‌ها غیرعقلانی است.

 

مجلس احساس نیاز کند در زمینه حجم و تنوع فعالیت‌های هسته‌ای، مقررات لازم را مصوب خواهد کرد

وی در ادامه تصریح کرد: رعایت ضوابط عام در مورد پرونده هسته‌یی ایران لازم است. ایران عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و ان پی تی را هم پذیرفته است نباید برای ایران مقررات خاص در این زمینه تدوین شود، رعایت این ضوابط معیار گفت‌وگو است. مذاکره‌کنندگان باید به این مسئله توجه داشته باشند و مجلس اگر احساس نیاز کند در این زمینه حجم و تنوع، مقررات لازم را مصوب خواهد کرد.

 

علی لاریجانی در بخش دیگری از اظهارات خود در آغاز جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی با اشاره به سالگرد میلاد امام هادی(ع) به دوره متوکل عباسی و انتقال امام از مدینه به بغداد و سامرا اشاره کرد و گفت: در مدت بیست سال و 9 ماهی که امام تحت نظر بودند، شبکه وکلایی را سامان دادند که عراق، ایران، یمن‌،مصر و سایر کشورهای منطقه را در درون سازمان شیعه قرار داد. قبل از دوره متوکل ادامه سیاست حمایت از معتزله فضای بازی را فراهم کرده بود اما با روی کار آمدن متوکل تنگ نظر‌یهای دوره هارون در حمایت از اهل حدیث علیه معتزله دنبال شد و برخوردهای ناهنجار با شیعیان و طالبیان صورت گرفت.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به واقعه تخریب مقبره امام حسین(ع) به دستور معتصم عباسی گفت: در این دوره سخت‌گیری‌ها و مجازات‌های سنگین برای زائران حرم امام حسین(ع) ایجاد شد، قبر امام حسین(ع) که می‌توانست ارتباط عاطفی شیعیان با مردم را تقویت کند مورد بی‌حرمتی قرار گرفت اما زمانی که متوکل تصمیم به قتل امام هادی(ع) گرفت خود به دست ترکان کشته شد و جانشین او معتصم بنا به روایت، امام را مسموم کرد.

علی لاریجانی در مورد تخریب مقبره امام حسین(ع) ادامه داد: بعد از این دوران عده‌ای از علویان و طالبیان که در زمان تخریب مقبره امام حسین(ع) محل آن را با نشانه‌هایی مشخص کرده‌ بودند مقبره را دوباره بنا کردند این اتفاق باید مورد توجه قرار گیرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امروز از دو جهت اماکن اسلامی مورد هجوم قرار گرفته‌اند، گفت: گروه اول افراطیون و تکفیریهای هستند که در نجف‌،‌کربلا، سامرا و سوریه هستند که هر روز شاهد اقدامات تروریستی آنها نسبت به مسلمانان هستیم و گروه دوم آنهایی که دست به تخریب مسجد الاقصی و ساختن کنیسه در داخل آن می‌زنند صهیونیست‌هایی که با این اقدام وتوهین به قبله اول مسلمانان منجر به جریحه دار شدن احساسات مسلمانان و تحقیر آنها شده اند.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رژیم صهیونیستی فرصت را غنیمت شمرده و دست به چنین اقدامی زده است. تکفیریان و صهیونیست‌ها از حادثه تخریب مقبره امام حسین(ع) درک درستی ندارند و نمی‌دانند چنین اقداماتی نه تنها علائق عاطفی مسلمانان را کم نکرده بلکه‌ آنها را افزایش داده است و مصمم در حفظ میراث گرانقدر شیعه کرده است.

 

سازمان کنفرانس اسلامی واکنش جدی به اقدام اخیر رژیم صهیونیستی نشان دهند

لاریجانی از سازمان کنفرانس اسلامی، اجلاس بین‌المجالس کشورهای اسلامی و کشورهای اسلامی خواست تا واکنش جدی به اقدام اخیر رژیم صهیونیستی نشان دهند و از وزارت خارجه خواست تا موضوع را پیگیری کند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

  • آخرین اخبار
  • پر بازدیدترین اخبار

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به سایت فراپرس می باشد

پیام به مناسبت حضور پرشکوه مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری *** در جلسه هیات وزیران، عیدی کارمندان دولت تعیین شد *** دیدار فرماندهان نیروی هوایی ارتش با فرمانده کل قوا *** ورزشگاه آزادی، یکی از ترسناک ترین ورزشگاه های جهان *** در سامانه ثبت نام کنید تا یارانه بگیرید